REELLE NORMERINGER I DIN KOMMUNE

Vi skal tættere på børnenes virkelighed, og det mener vi, at vi kommer med reelle normeringer udregnet efter omsættertabellen! Tallene afsløres her på siden og på sociale medier, og er en faktabaseret oplysningskampagne til både politikere og forældre. Vi ønsker dialog og handling lokalt og nationalt for at minimumsnormeringer 1:3/1:6 bliver I BØRNEHØJDE!

Tallene er kommet til verden via aktindsigt, webinarer om omsættertabellen fra Fredensborg og forældres frivillige tid til at udregne tallene. Det er en demonstration af, at reelle normeringer KAN udregnes.

>> Beregn reelle normeringer for din kommune ved hjælp af vores protokol & regnemaskine 


Vi har udregnet for 29 kommuner

og Hjørring kommune har indtil videre “rekorden” i størst forskel på reelle og papirsnormeringer på over 60%! De har i gennemsnit reelt 1 voksen til 7-8 vugestuebørn og 16-17 børnehavebørn!

Når der loves 1:3/1:6 ifølge Danmarks Statistiks normeringstal, så bliver det på papiret, fremfor på gulvet. Den slags papirsnormeringer vil vi ikke acceptere.

Omsættertabellen er ét bud på, hvordan man kan regne de reelle normeringer ud. Det er et estimat og en skrivebordsøvelse (ikke observation) lavet ud fra tal fra forvaltningen. Regnemetoden er selvfølgelig med forbehold. Vi præsenterer resultaterne for de reelle normeringer i håb om, at det kan starte en dialog om nuancerne i normeringsdebatten og bane vejen for gennemsigtighed. Omsættertabellen er et dialogredskab! https://hvorerderenvoksen.dk/omsaettertabellen/

LÆS med, og se om du også bedre kan genkende den virkelighed, som reelle normeringer (med forbehold) afspejler Lad os sammen åbne den sorte normeringsboks og pakke alle faktorer ud, som tager de voksnes tid væk fra børnene – væk fra kerneopgaven.

32 KOMMUNERS REELLE NORMERINGER ⤵

Oversigtsgraferne af reelle normeringer i 32 kommuner, illustrerer forskellen (diskrepansen) mellem Danmarks Statistiks normeringers tal (papirsnormeringer) og reelle normeringer udregnet af #HvorErDerEnVoksen jvf. Omsættertabellen.
Endnu vigtigere, så eksemplificerer graferne , at selv i kommuner, som Hjørring der ligger tæt på papirsnormeringer 1:3/1:6 i 2020, kan der dagligt i praksis være 1 voksen til 7,5 vuggestuebørn og 1 voksen til 16,3 børnehavebørn.

Klik på graferne og der åbner en PDF i høj opløsning

Minimumsnormeringer skal ikke være et årsgennemsnit af kommunen – det skal gælde på institutionsniveau

Tallene er udregnet på institutionsniveau og det gør det meget tydeligt, hvorfor minimumsnormeringer ikke skal opgøres på kommunalt niveau. Med udgangspunkt i Næstved, som i 2020 lever på til de officielle krav til minimumsnormeringer, er forskellen mellem institutionerne stor. Så selvom en kommune officielt lever op til minimumsnormeringer som et årsgennemsnit for hele kommunen, så vil der være institutioner, som reelt har langt værre normeringer. Den vandrette røde streg viser Næstveds normeringstal jvf. Danmarks Statistik og den vandrette gule/sorte streg viser gennemsnittet af reelle normeringer.

VuggestuerVuggestuerBørnehaverBørnehaver
DSTOmsætterDSTOmsætter
Kommune2020202120202020
Esbjerg3,14,45,88,8
Faxe2,95,45,610,8
Fredericia2,75,55,010,5
Frederiksberg3,15,76,211,5
Frederikshavn3,26,46,412,5
Furesø2,96,06,711,6
Greve3,16,26,212,6
Halsnæs2,74,55,39,1
Herning3,36,06,410,1
Hjørring3,47,56,216,4
Hvidovre2,84,65,89,3
Ikast brande3,15,36,010,0
Kerteminde2,95,15,810,6
Køge2,84,55,68,9
Lejre3,24,46,48,7
Lemvig2,95,65,311,0
Lyngby-Taarbæk3,14,96,09,5
Mariager fjord2,85,55,812,5
Middelfart2,95,05,510,0
Næstved2,85,05,910,3
Odder2,84,85,79,6
Rebild2,96,05,89,0
Ringsted3,14,55,69,0
Solrød2,95,75,811,3
Stevns2,75,15,59,1
Svendborg3,05,75,811,5
Varde2,84,95,99,9
Vesthimmerland2,84,65,49,1
Viborg3,46,56,512,6
Vordingborg2,85,75,611,4
Aalborg2,74,95,311,3
Aarhus2,74,25,89,4

Del og infomér om reelle normeringer. Findes de ikke endnu? Så gå til protokol & regnemaskine